Sanácia a hydroizolácia rieši problémy s vodou v novostavbách aj pri rekonštrukciách starších domov. Každý z týchto systémov funguje samostatne a má svoje limity. Je teda načase zoznámiť sa s novým a ďaleko efektívnejším riešením, ktoré funguje na báze oboch systémov, ale pritom prináša trvalo pozitívne výsledky.

Limity klasickejhydroizolácie

Hydroizolácie má z pozitívnej strany zastaviť prienik vody do steny, alebo z tej negatívnej zabrániť prieniku podzemnej vody do domu. Väčšina výrobkov určených na hydroizoláciu pritom funguje na chemickej báze. K tým najpoužívanejším patrí membrány elastické konzistencie. Hydroizolácie tohto typu však nie sú účinným riešením z toho dôvodu, že im chýba toľko dôležitá paropriepustnosť. Vďaka absencii tejto vlastnosti uzatvára hydroizolačná membrána vodu v stene, a tak dochádza k odpojeniu membrány od steny, čo so sebou nesie celý rad problémov. Zvyčajne sa začínajú tvoriť plesne, betónové výstuže korodujú a potom nasleduje aj postupné rozpadávanie sa podkladu.

 

Limity klasickej sanácie

Paropriepustnosťou naopak disponujú sanačné omietky, ktoré vlhkosti umožňujú prienik z negatívnej strany. Funguje to tak, že sa molekuly soľou ukladajú do pórovitej štruktúry sanačné omietky a vlhkosť sa vyparuje cez štruktúru omietky von zo steny. Rovnako ako klasické hydroizolácie majú ale aj sanačné omietky svoje limity. Dajú sa totiž použiť len na mierne vlhké steny. S extrémnou vlhkosťou, ktorá môže vznikať napríklad vďaka prítomnosti tlakovej vody, si sanačné omietky poradia len krátkodobo, takže nie sú dobrým riešením.

Sanácia aj hydroizolácie v jednom – s unikátnou omietkou IZONIL

Skvelým riešením, ktoré v sebe účinne spája systém sanácie aj hydroizolácie, je celosvetovo unikátny omietka IZONIL. Tá sa vyrába na základe slovenských technológie a funguje na fyzikálnych princípoch. Jej najväčšou devízou je fakt, že v sebe zaberá dva zabudované systémy. Prvým je 100% vodeodolný systém, ktorý zaisťuje hydroizoláciu omietky, druhým potom 100% vysúšací systém, ktorý umožňuje sanačné funkciu omietky. Prevratná omietka IZONIL je teda dokonalým spojením dvoch toľko dôležitých systémov pre účinný boj s vlhkosťou v dome. V praxi to znamená, že voda nedokáže vstúpiť do omietky. Táto unikátna omietka navyše dokáže vytiahnuť vlhkosť zo steny v podobe vodnej pary, ktorá sa potom štruktúrou omietky vyparí zo steny von. Práve kombinácia týchto dvoch dôležitých vlastností robí z omietky IZONIL dlhodobé a funkčné riešenie pre účinný boj s vlhkosťou aj v extrémnych podmienkach. Sanačné a hydroizolačný systém pritom existuje len v jednej vrstve jedného výrobku. Nielen to však robí omietku IZONIL natoľko unikátne.

Koeficient priepustnosti vodnej pary u nej predstavuje obdivuhodnú hodnotu <8, omietka zároveň odoláva vodnému tlaku 1 bar (penetrácia<1 mm).

Omietka IZONIL je certifikovaná podľa európskej normy EN 998-1, nespadá však pod systém certifikácie WTA. WTA totiž definuje sanačný omietkový systém ako postupnosť použitie troch až štyroch vrstiev rôznych materiálov a zároveň vôbec nevymedzuje úlohu hydroizolácie v takom sanačným systéme.

Ďalšie pozitíva omietky IZONIL

Omietka IZONIL, ktorá súčasne plní aj funkciu sanačno-renovačné omietky, má ešte niekoľko ďalších pozitív. Predovšetkým ponúka výbornú priľnavosť, omietka sa pritom môže nanášať aj na mokrý povrch. Pri aplikácii má minimálny odpad, je síre odolná a funguje ako prevencia proti kryštalizácii solí. Nanášať sa môže ručne alebo omietacím strojom.

Navyše sa jedná o netoxický produkt, použiteľný v priamom styku s pitnou vodou.

Široké využitie omietky IZONIL

Z hľadiska prípravy povrchu, nanášania a ukončenie povrchu sa unikátny omietka IZONIL nelíši od bežných cementovo-pieskových omietok. Je aplikovateľná z negatívnej i z pozitívnej strany. Nanáša sa na vnútorné, vonkajšie, nadzemné a pozemné tehlové múry, múry z pórobetónu a tiež na betónové povrchy(podlahy,steny).

Svojimi schopnosťami prevratná omietka IZONIL sa už od roku 2000 úspešne používa v početných krajinách Európy (Slovensko, Maďarsko, Veľká Británia, atď.), Od roku 2012 aj v Ázii (Vietnam, India, Indonézia, atď).