Staviate novú kúpeľňu alebo plánujete rekonštrukciu starej?
Nestačí len vyberať sanitu, vaňu, kúpeľňový nábytok a v prípade WC komfortné zariadenie toalety. Kľúčovým faktorom a jedným z najdôležitejších krokov pri plánovaní je správna hydroizolácia. Ak sa táto nevykoná dobre, radosť z novej kúpeľne môže veľmi rýchlo prísť navnivoč.
Pod pojmom hydroizolácia si zjednodušene môžeme predstaviť ochranu stavebného materiálu – tehly, pórobetónu, stavebného panelu pred vlhkosťou, parou a vodou, ktorá sa v kúpeľni bežne vyskytuje. Nejde len o sprchovací kút alebo vaňu, pred vlhkosťou musíme ochrániť celú kúpeľňu, toaletu a miesta, kam para preniká či môže zatiecť vlhkosť pri bežnej každodennej prevádzke. Hydroizolácia je teda vodotesná vrstva, ktorá sa aplikuje práve na tieto miesta, kde by priesak vody trebárs škárami v obklade mohol poškodiť stenu i podlahu pod dlažbou. Cieľom je určite tiež zabrániť, hlavne v poschodových domoch, aby vlhkosť prenikla do nižších podlaží a na stropoch a stenách vytvorila nevzhľadné mapy.
Kúpeľne sú hneď po verandách a balkónoch najnamáhanejšími priestormi v byte či dome, aspoň čo sa vlhkosti týka. Výhoda je v tom, že na ne nepôsobia poveternostné podmienky a množstvo vody, ktoré sa objaví na podlahe, môžete pomerne ľahko ovplyvniť. Na druhú stranu, je nezmysel spoliehať sa na to, že po kúpeli všetko starostlivo vytriete a do škár medzi kachličky nič nezatečie. Stačia mikrotrhlinky a v dlhodobom horizonte máte „zamiesené“ na problém. Môže to byť neustále sa objavujúca pleseň, vydutie a odlepenie kachličiek, v najhoršom prípade vlhké škvrnky na stene vedľajšej izby. Chcete sa tomu vyhnúť? V tom prípade venujte pozornosť výbere kvalitnej hydroizolačnej stierky pod obklady. Tie najnáročnejšie kritériá spĺňa omietka IZONIL Hard, ktorú okrem hydroizolácie múrov môžete použiť za rovnakým účelom aj na podlahu, nakoľko sa jedná o pochôdznu omietkovú zmes.
So systémom IZONIL Hard sa pracuje veľmi jednoducho , keďže je definovaný ako omietka. Je však potrebné dôkladne si prečítať návod na použitie a hlavne použiť technologický postup, určený na jeho nanášanie. V podstate nejde o iný postup, ako pri nanášaní omietky, netreba však zabúdať, že IZONIL Hard nie je poter, ani lepidlo. A minimálna vrstva, ktorá sa odporúča naniesť je 1 centimeter. Keďže je kúpeľňa vlhkosťou namáhaná viac ako iné miestnosti ideálna je vrstva o hrúbke 2 centimetre. Tak na podlahu ako i na steny. Pri rekonštrukcii kúpeľne je však potrebné myslieť aj na to, že IZONIL Hard sa nesmie nanášať na pôvodnú omietku, len na základný materiál – tehlu, betónový panel, pórobetónové prefabrikanty a kameň. Systém IZONIL šetrí čas, materiál, náročnosť a samozrejme peniaze.
Aby sa dosiahla odporúčaná hrúbka omietky, zvyčajne sa táto nanáša v dvoch, alebo podľa potreby aj v troch vrstvách. Najdôležitejšia je prvá vrstva aplikovaná priamo na steny a podlahu kúpeľne. Dôslednosť sa vyžaduje najmä u spojov stien a podláh, rohov i v blízkosti odtokov a výpustov a pochopiteľne u dilatácií. Práve realizácii týchto detailov treba počas práce venovať zvýšenú pozornosť.